Przejdź do głównej zawartości

Ciąża - tego nie powiedzą Ci w szkole

Hej, okazało się, że jestem w ciąży. Nie było to wcale takie oczywiste. Kiedy zanikł mi okres zrobiłam po tygodniu test ciążowy, wynik negatywny. Pare dni później powtórzyłam test - wynik negatywny. Później miałam przez parę dni lekkie krwawienie, a właściwie plamienie. Pomyślałam "W końcu ten okres!". Stwierdziłam, że muszę mieć jakieś problemy hormonalne skoro tak się dzieje. Po dwóch tygodniach miałam kolejne plamienie. Po nim znów "okres mi się spóźniał", zrobiłam test ciążowy - wynik negatywny, i poszłam do ginekologa przekonana, że mam rozregulowany cykl miesiączkowy. I w ten sposób w 20 tygodniu ciąży dowiedziałam się o ciąży (gdyby ginekolog nie odwołał mi dwa razy wizytę dowiedziałabym się w 18 tygodniu... Niestety tak już jest z NFZ). Tym zainspirowana postanowiłam napisać dla Was artykuł o ciąży, też o tym o czym się nie mówi i jak mieć pewność, że jesteś w ciąży.

1. Brak okresu. Krwawienie w czasie ciąży.
Zacznijmy dziewczyny od tego. To zazwyczaj pierwszy sygnał, że coś się dzieje. Jeśli okres wam się spóźnia, choć wcześniej był regularny najlepiej zamiast wykonywać testy ciążowe od razu udać się do ginekologa na USG. Nie ma drogi na skróty, by odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jedynym pewniakiem jest USG. Niestety.
Jeżeli tak jak w moim przypadku będziecie miały "spóźniony okres" w postaci plamienia może to być tzw. krwawienie implantacyjne. Różni je od okresu brak skrzepów oraz brak obfitości. Nie każda kobieta tak ma. Mimo to warto o tym pamiętać - może to być jeden z waszych pierwszych objawów.
Oczywiście inne krwawienia musicie zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
2. Nadwrażliwość na zapachy, poranne mdłości...
Ile razy już słyszałam, że to objaw ciąży? Dziewczyny, możecie mieć prawie bezobjawową ciążę. Ja w czasie ciąży zwymiotowałam tylko dwa razy i to nie rano tylko po południu. A nadwrażliwości na zapachy nie miałam żadnej. Smaki też mi się nie zmieniły. Zachcianek nie miałam.
3. Spadek libido objawem ciąży.
Libido nie zanika, ale spada i wzrasta dopiero w średniozaawansowanej ciąży.
4. Brzuszek nie musi być widoczny.
Gdy poszłam do ginekologa i dowiedziałam się o ciąży byłam w 20 tygodniu ciąży - to równa połowa oczekiwania na dzidziusia. Brzuszek miałam taki jakbym sie najadła. Nikt ze znajomych nie podejrzewał u mnie ciąży. Wagę miałam właściwą. Ocenia się ją na podstawie wagi jaką mamy przed ciążą i tygodnia ciąży. Są do tego odpowiednie kalkulatory w internecie.
5. Twarde podbrzusze.
Zanim pojawi się brzuszek możesz poczuć że Twoje podbrzusze twardnieje. Oznacza to ciążę albo problemy zdrowotne. Jeśli masz nieregularny okres i zauważysz że okresu dawno nie było, a podbrzusze Ci twardnieje - bądź czujna.
6. Zmęczenie i lenistwo
To cechy ciąży od jej początków do porodu. Najchętniej nie wychodziłabyś z domu, nic Ci się nie chce, męczysz się wchodząc po schodach.... Jest to normalne, bo choć nic nie robisz Twój organizm wykonuje ogromny wysiłek, by stworzyć zarówno dobre środowisko dla dziecka jak i zadbać o jego rozwój. Dla Twojego ciała właśnie to jest teraz priorytetem. Wszystkie cenne minerały i witaminy poświęci na ten cel.
7. W ciąży trzeba dbać intensywniej o zęby
To był mój pierwszy objaw - częściej czułam ten charakterystyczny posmak w buzi nieumytych zębów.
8. Dieta i ćwiczenia w ciąży.
Nie powinnaś dbać o figurę w ciąży nadmiernym na ten czas wysiłkiem fizycznym. Nawet na zajęciach fitness dla ciężarnych bardzej od instruktorki słuchaj własnego ciała. Jedna przyszła mama ma silniejszy organizm inna słabszy, a do tego jedna ciąża przebiegnie tak a druga inaczej - mamy kilkorgu dzieci najlepiej o tym wiedzą. Każda ciąża jest inna. I kropka.
Jeżeli chodzi o dietę są dwie możliwe skrajności w jakie możesz pójść. Albo możesz bać się, że przytyjesz i za bardzo się kontrolować albo możesz jeść za dwojga. Prawda jest taka, że bać się, że przytyjesz nie musisz, bo metabolizm w tym czasie jest szybszy. Choć owszem jedząc za dwóch nie ma możliwości nie przytyć. Najważniejsze to jeść zdrowo. Podczas ciąży wiele kobiet ma cukrzycę albo anemie, wiele dzieci rodzi się z żółtaczką. Przyczynę pierwszych dwóch można upatrywać w diecie - "zachcianki", jedzenie nieregularnie i cukrzyca, jedzenie bezwartościowej żywności, nie dbanie o to, by nie mieć niedoborów witamin i anemia. W trakcie ciąży najbardzej potrzebujesz żelaza, (np. sałata), magnezu, nabiału, ryb (ze względu na kwasy tłuszczowe), dużo warzyw i owoców (szczególnie tych nazywanych bombami witaminowymi), prawie o połowę więcej witamin i minerałów.
Jeżeli szukasz suplementacji najpierw poczytaj o tym, co jest ciężarnym najbardzej potrzebne. To jest między innymi kwas foliowy, jod, żelazo, wit. D, wit. B6 i B12, DHA, kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6... Nie rezygnuj ze zdrowego odżywiania się dla suplementacji.
9. Zachcianki.
Muszę o tym wspomnieć. Prawie wszyscy wspominają o tym, że to objaw ciąży. Dziewczyny przyczyn zachcianek może być wiele - zaburzenia hormonalne, braki w diecie, zajadanie stresu, podświadoma chęć dokarmienia dziecka... Tak samo jest z tyciem. To tak powszechne, że aż uznane za normę. A tycie w ciąży też może mieć różne przyczyny - zła dieta, zaburzenia hormonalne...
10. Osoby, które ćwiczyły wcale nie muszą być szczupłe po ciąży nawet jeśli ćwiczą i trzymają się odpowiedniej diety w trakcie ciąży.
11. Połóg
To normalne, że 3 miesiące po urodzeniu dziecka w trakcie połogu ciało dochodzi do siebie. Może nie wszystkie wiecie, ale po urodzeniu dziecka przez miesiąc (czasem dłużej) trwa okres. Krwawienie zwykle jest tak obfite, że zwykłe podpaski nie wystarczą. To czas również wietrzenia miejsc intymnych (pewne bakterie umierają po zetknięciu z tlenem i dlatego jest to potrzebne). Wystarczy, że będziesz spać bez bielizny.
12. Seks
W ciąży seks nie jest zabroniony chyba że jest takie zalecenie lekarza. Dziecku krzywda się nie stanie. Kiedy mama jest zrelaksowane dziecko też jest spokojne. Sperma się tam nie dostanie ponieważ macica jest zabezpieczona czopem śluzowym. A w czasie połogu przez 2 miesiące wskazana jest wstrzemięźliwość.
13. W czasie ciąży zmienia się pH pochwy. Bakterie mogą się bardzej namnażać.
14. Chyba każdej kobiecie w ciąży zdarza się popuścić mocz, np. przy kichnięciu, śmiechu. Będziesz też częściej korzystać z WC.
15. Biust delikatnieje od już od pierwszych miesięcy. Później rośnie i zmienia się kolor sutków na ciemniejszy. Pierwsze mleko może pojawić się w 5 miesiącu. Jak zobaczysz kropelki płynu sączącego się z sutków nie panikuj.
16. Nie każde zioła do picia są bezpieczne. Mięta w ciąży nie jest wskazana.
17. Pierwsze ruchy. Będziesz je czuć dopiero w 5 miesiącu ciąży. Mogą przypominać ulewanie się w brzuchu, później będziesz czuć wyraźniejsze kopnięcia.
18. Pierwsze skurcze.
Od piątego miesiąca mogą pojawić się pierwsze skurcze, służą one ćwiczeniom do porodu.
19. Chłopiec czy dziewczynka? Niespodzianka pomimo USG.
Na koniec dodam ważną informację dotyczącą płci dziecka. Sprawadza się ją na USG połówkowym (ok. 20 tygodnia ciąży a nawet można to sprawdzić w 4 miesiącu). Nie jest to jednak pewne. Nawet przy najlepszym sprzęcie. Dlaczego? Płeć dziecka determinuje chromosom jaki przekaże dziecku ojciec. Drugi czynnik to najzwyklejsze hormony, a dokładniej - testosteron - jeśli w jakimś momencie zacznie brakować testosteronu albo będzie go za dużo płeć dziecka się ukształtuje na nowo nawet, gdy już są wykształcone w pełni inne narządy płciowe.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak nadać życiu sens? Jak znaleźć cel w życiu?

Dziś mam dla Ciebie krótki, prosty i treściwy post jak strzał w dziesiątkę. Coś o sensie życia, motywacji i celach. Cele nadają życiu sens. Każdy coach i psycholog może Ci powiedzieć o ich znaczeniu. Nadaj życiu cel, Ty sam musisz to zrobić... A jak wygląda to w praktyce? Osoby, które najbardzej potrzebują celu w życiu wybierają cele bezcelowe. Po co komuś znajomość gry na gitarze, nowa gra, aparat, porządek w szafie i pies, który zna nową sztuczkę jeśli całe życie danej osoby jest w rozsypce? Czy takie bezcelowe cele kierunkują? Oczywiście, że nie. Nawet najbardzej przemyślane cele takie jak nauka nowego języka, studia czy zrobienie kursu u osoby pozbawionej fundamentów, która nie czuje się sama z sobą dobrze nie mają większego sensu. Dlaczego? Bo każdy komu brak fundamentów staje się chwiejny, zmienia decyzje i wizje swojego życia. To nie znaczy, że cele są bezcelowe. Raczej źle dobrane cele są bez sensu. Najpierw warto nadać sobie cel fundamentalny , coś w rodzaju rozeznania swo

Poczucie wartości a ciąża

Wiele kobiet w czasie ciąży traci poczucie wartości.  Rośnie im brzuch, później robią się przebarwienia na ciele, rozstępy, pomarańczowa skórka, ona nie ma ochoty się kochać, zdarza się, że nie może, on jest niezaspokojony, nie może iść do pracy, w domu coraz mniej obowiązków może wykonywać, bo teraz wypastowanie podłogi jest wyzwaniem... To idealny czas na zbudowanie silnego poczucia wartości. Właśnie wtedy można docenić w sobie mniej znane strony i porozmyślać o tym, co jest ważne. Teraz możesz odkryć, że piękno to coś więcej niż seksowne ciało. Piękno włosów, oczu, kobiece ciepłe spojrzenie i uśmiech to jest piękno natury. Dbaj o siebie. Naucz się szanować i obserwować z miłością swoje ciało. Codzienne balsamowanie, rozmasowanie nóg przed snem, suplementacja dla ciężarnych i dbanie o dietę... Niech zacznie Ci to sprawiać przyjemność. Poświęć na to czas. W tym czasie gdy balsam się wchłania rozmasuj sobie łydki, możesz o to poprosić chłopaka ;) Nie tylko wywalczysz ładniejsze ciało